ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI PRİM İNDİRİMLERİ

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI PRİM İNDİRİMLERİ

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI NEDİR?

Bu sigorta hizmeti tüm araç sahibi olan kişilerin yapmasının zorunlu olduğu bir sigortadır. Böylece herhangi bir kaza anında karşı taraftan birisine hem benden hem de maddi olarak vereceği zararları güvenceye alır. Normal şartlar altında bu sigorta yapılmazsa trafiğe çıkılamaz ve bu sigorta ülkemiz sınırları içerisinde geçerlidir. Sigorta araç sahibinin kendi hasarını karşılamaz, sadece zarar verilen kişinin zararını karşılar. TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Hüseyin Kasap prim artışı ile ilgili "Son dönemde trafik sigortasındaki prim artışını endişe ile izliyoruz. Aracı olan her vatandaş kanunen trafik sigortası yaptırmak zorunda, serbest tarifeye geçiş ile birlikte bu sigortaya uygun fiyatlardan ulaşabiliyorduk. Ancak son dönemde çok yüksek poliçe fiyatları ile karşı karşıyayız. Öyle ki insanlar sigortalarını yaptıramaz hale geldi. Türkiye’de düzenlenen her yüz trafik sigortasının 93’ünü biz acenteler satıyoruz. Ülkemizin her köşesine, ihtiyacı olan tüm vatandaşlarımıza, bu poliçeyi bizler ulaştırıyoruz. Kaza anında, vatandaşa yardımcı oluyor, onları bilgilendiriyoruz. 50 bin kişiye istihdam sağlayan, tamamı milli ve yerli 15 bini aşkın sigorta acentesinin en önemli gelir kalemi trafik sigortası. Son dönemdeki poliçe fiyatları, biz acentelerin varlığını tehdit ediyor. Sadece yüksek fiyatlar değil, fiyat dalgalanmaları da bizim için büyük problem. Örneğin, hiç kazası olmamış bir vatandaşın 2015 yılı poliçe fiyatı 300 TL iken, 2016’da bu fiyat en az 650 TL. Vatandaşa bu artışın nedenini açıklayamıyoruz. Ayrıca, fiyat farkları da sektöre ve bize olan güveni yok etti." dedi.

  


Trafik sigortasında istenen yasal düzenlemenin ardından sigortacılar fiyatları indirmeye başladı. Ortalama sigorta primi baz etkisi olmasına rağmen 5 lira düşerek 678 liraya geriledi.


ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI SORGULAMA VE HESAPLAMA İŞLEMİ

E-devlet üzerinden yapılan trafik sigortası sorgulama işlemi için ise şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer şifreniz yoksa PTT'lere gidip 2 TL karşılığında şifrenizi alabilir diğer gereken devlet işlemlerinizi de yapabilirsiniz. Yeni bir çalışma hazırlıkları içerisinde olduklarını açıklayan Şimşek'ten sonra Maliye Bakanı Naci Ağbal'da konuyla ilgili: '2015 yılı Ocak-Aralık döneminde bütçe açığı 23,4 milyar lirada 22,6 milyar liraya çekmiş olduk. 2015 bütçe açığında daralma var. 2015'te 26,5 milyar lirada 30,4 milyar liraya faiz dışı fazla çıkmış oldu. 2015'te bütçe gelirleri 483 milyar lira oldu. 2015'te vergi gelirleri 407,5 milyar lira olarak gerçekleştir. 2015'te faiz harici bütçe giderleri 13,6 oranında artarak 453 milyar lira olarak gerçekleşti. Burada büyük bir başarı elde edildi.' ifadelerini kullandı. İlerleyen günlerde Bakanlıktan konuyla ilgili düzenleme açıklaması yapılması bekleniyor.


TRAFİK SİGORTASI PRİMLERİNDE İNDİRİM BAŞLANDI

Trafik sigortasında sigortacıların dile getirdiği indirimler resmi rakamlara da yansıdı. Sigorta Bilgi Merkezi’nin (SBM) rakamlarına göre ortalama trafik sigorta primleri 5 lira gerileyerek 678 liraya indi. İndirim binde 7 gibi cüzi görünse de aslında daha yüksek bir tutarı ifade ediyor. Çünkü geçen yılın haziran ayında fiyatlar ortalama 302 liraydı. Temmuz ve ağustos ayında 400 liranın altında kalan ortalama primler eylülde 400 lira, aralıkta ise 500 lira sınırını aşmıştı. Hazirandan ağustosa kadar trafik sigortası yaptıranlar 400 liranın altında ve aralık ayına kadar aracını sigortalayanlar ise 500 liranın altında bu işlemi yaptırdığı için bu tutarlar ortalamayı aşağı çekiyor. Bu nedenle zaten düşük görünen primler indirimler olduğunda gerçek haliyle ortaya çıkmıyor. Şimdi 5 lira gibi görünen indirimin en az yüzde 10 yani 60-70 lira aralığında olduğu tahmin ediliyor. Yapılan indirimler ile geçen yıldan bu yana trafik sigortası ortalama prim artışı da azalarak yüzde 132’den yüzde 126’ya indi. Sigortacıların fiyat belirsizliği yarattığını ifade ettikleri ve bu nedenle son 10 yılda 7 milyar liralık zarara yol açan iki düzenleme astronomik fiyat artışlarını getirmişti. Bu düzenlemelerden ilki, kusurlu sürücüye kendi kusuru dolayısıyla yol açtığı kaza nedeniyle tazminat ödenmemesi. İkincisi tazminatlar ödenirken Hazine’nin yaş tablosunun kullanılması ve böylece şirketlerin de ne kadar tazminat ödeyeceğinin hesabını yapabilmesiydi. Şimdi bu iki sorun da halledilmiş durumda. Şirketlerin gelecek yıllardaki giderleri böylece bir belirsizlikten de kurtuldu. Asılnda sektörün istediği 2 nokta daha vardı ama her iki konu da Anayasa’ya aykırı olacağı gerekçesiyle Hazine Müsteşarlığı tarafından torba yasaya konulmadı. Diğer yandan sigorta şirketleri yaptıkları zamlarla yılın ilk 4 ayında trafik sigortasından 2.2 milyar lira kâr etmiş durumdalar. Toplanan 3.8 milyarlık prime karşılık 1.6 milyar liralık hasar ödemesi gerçekleşmiş durumda. Eğer çok önemli hasarlar çıkmaz ise bu rakam yıl genelinde şirketlerin 6.8 milyar liralık bir kazançları olduğunu ortaya koyuyor. (Milliyet)

kaynak:
http://www.haberturk.com/ekonomi/is-yasam/haber/1252915-trafik-sigortasi-priminde-resmi-indirimler-basladi
http://otomobil.haber7.com/otomobil/haber/2008082-trafik-sigortasi-ucretleri-dusuyor-yeni-trafik-sigortasi-ucretleri
http://www.ajanshaber.com/zorunlu-trafik-sigortasi-fiyatlari-ne-kadar-haberi/364009