Doğumdan sonra bebeğinizle geçireceğiniz ilk günler biraz hassas davranmanız gerekebilir. Mucizevi doğum olduktan sonra hele ki doğum sancısını ve zorluklarını aştığınız anlardan sonra size muhtaç minik bebeğinizi kucağınızda bulursunuz. Belki daha önce hiç bebek kucağınıza almadınız ya da bebek bezinin nasıl değiştirmeniz gerektiği hakkında bir fikriniz yoktur. Ancak doğumdan hemen sonra bebek bakım uzmanı olma zamanı gelmiştir. İşte birkaç ipucu;

EMZİRME DÜZENİ: İlk haftalarda çok düzenli emziremeyebilirsiniz sadece bebek istediğinde emzirilmelidir. Her iki göğüs de eşit sürelerde emzirmek en doğru yöntem olacaktır, tabi bu her zaman olmayacaktır. Bebek bir seferde bir göğsü emerse diğer sefer diğer göğüs emzirilmelidir. İlk 10.dakikadan sonra gelen süt daha tok tutacaktır. Bir göğsü emmesi bu nedenle yeterli olacaktır. Günde 10-12 kez emmesi ve 5-6 ay gece beslemesi normaldir. Meyve püresi ve pirinçli mama tarzı besinler 6 aydan sonra verilmeye başlanmalıdır.
CİLT BAKIMI: bebek banyo yaptıktan sonra her seferde kremlemek veya yağlamanız gerekmemektedir. Bilindiği gibi bebeklerin cildi fazlaca hassastır. Krem ya da yağlar bebeğin gözeneklerini kapatabilir ve bu da terlemeye mani olur ve ufak sivilcelenmeler , isilik gibi döküntüler ortaya çıkabilir. Eğer bebeğinizin cildi çok kurur ve çatlamaya başlarsa günde en fazla 2 kez doktorun önerdiği yağ ya da krem sürebilirsiniz. Banyosunun suyuna ekleyeceğiniz bebe yağı da olumlu sonuçlar verebilir.
ODA ISISI: Bebekler çok sıcak odada durması gerek gibi bir inanış vardır ancak bu yanlıştır. Sizin rahat ettiğiniz oda ısısında bebekte rahat edecektir. 21-24 C derece normal oda ısısıdır. Unutmayın, bebek, kapı veya pencerenin aralanmasıyla, çok soğuk olmayan bir ortamda hemen üşümez. Üşüse de hasta olmaz. Aşırı ısıtma, beslenmeye isteksizlik ve uyku haline neden olur. Bebeğin elleri ve burnu soğuksa, ortam ısısı yetersiz demektir. Bu durumda vücut ısısına da bakılabilir. Üzerine bir battaniye örtülerek bebek ısıtılmalıdır. Devamlı soğuk olan bebekler iyi büyüyemezler.
ZİYARETLER: Yeni doğan bebeğinizi ziyarete gelenler olacaktır. Özellikle ilk haftalarda yorucu ziyaretlerden kaçınmalısınız. Bebeği kalabalık gurupların içerisine sokmayın. Unutmayın, özellikle kış aylarında, kapalı ortamlarda, virüslerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarına çok sık rastlanır. Bebeğin hastalanmaması için öptürmeyin, kalabalıklara sokmayın, ufak çocuklardan uzak tutun. Annenin de lohusa döneminde kendini iyi koruması gerekir.
ALT DEĞİŞTİRME:  Bebeğinizin altını sık değiştirin. Beslenme öncesi altı kirli ise veya bebek huzursuz ise bebeğinizin altını değiştirin. Beslenme ile barsak hareketleri artacaktır; bu nedenle beslenme sonrasında bebeğinizin altını değiştirmeniz gerekebilir. Bebeğin altını ıslak pamukla silebilir, çok kirli ise yıkayabilirsiniz. Hazır silme bezleri, yolculuklarınızda pratik olacaktır. Bebeğin cildi çok hassastır. Islak veya kirli bez uzun süre ( 3-4 saat ) kalırsa pişik olur. Bu durumda bebek cildine uygun pişik kremi uygulayabilirsiniz. Kız bebeklerin altları önden arkaya doğru temizlemek gerekir.