TÜP BEBEK GEBELİĞİ FARKI

TÜP BEBEK GEBELİĞİ FARKI

Çiftin yaşamında büyük heyecan uyandıran ve buna bağlı olarak da özen gösterilen bir gebeliktir. Zor elde edilmiş tüp bebek gebeliğinin kaybı, çiftlerde doğal gebelik kayıplarına göre çok daha büyük travmaya yol açabilmektedir. Başlangıçta her şey çok olumlu yönde seyretse de, ilerleyen dönemlerde olumsuzluklar yaşanması olasıdır. Gebelik kaybını da içeren, yaşanabilecek olumsuzluklar aşağıda sıralanmıştır.
Boş Kese Gelişimi: 

İlk kan testinden yaklaşık 10 gün sonra vajinal ultrasonla yapılan muayenede gebelik kesesi görülmesi beklenir. 20 gün sonra ise gebelik kesesi içinde yaklaşık 6-7 mm boyundaki bebek ve kalp hareketleri izlenmelidir.Yaklaşık % 10 hastada ise bunun aksi bir olumsuzlukla karşılaşabiliriz. Yani kese içerisinde bebek gözlenemeyebilir. Çoğu kez embriyodaki olası genetik veya yapısal anormalliklerin bu tip kusurlu gelişime sebep olduğuna inanılmaktadır.  

Kalp Atımlarında Kayıp: 

Yapılan ilk kontrolde kalp atımları izlenirken, sonrasında kalp atımlarının kaybı anlamına gelir. Sıklıkla gebelik tespiti sonrası ilk 1 ay içinde bu durumla karşılaşılabilir. Bu durum bebek sahibi olmaya kendini iyice hazırlamış olan çiftleri en fazla sarsan durumlardan biridir. Nedeni çoğu zaman bilinmiyorsa da, embriyodaki genetik veya yapısal anormalliklere ek olarak rahim içerisinde beslenmeyi azaltan yapısal sorunların da bu tabloya yol açabileceği düşünülmektedir.Tiroit Hastalıkları, Kansızlık, Hipertansiyon, Şeker Hastalığı, gibi Gebelik Sürecini Etkileyen Hastalıkların Gebelikte Araştırılması: 

Gebelikten önce tarama testleri yapılarak oluşabilecek olumsuzlukların öngörülmesi ve tedbir alınması çok önemlidir. Gebelik takiplerinde her üç ayda Birkan sayımı ve idrar testi yapılmalıdır.Ancak şüpheli durumlarda bu sayı arttırılabilir. Bu testler gebelikte istenmeyen durumlar olan preeklampsi denilen gebelik hipertansiyonu, kansızlık, idrar yolu enfeksiyonu, gibi birçok olumsuzluğu görmemizi sağlar. Bunların yanında 26'ncı haftada yapılan şeker yükleme testi ile de gizli şeker varlığı araştırılabilir. Genetik ve Yapısal Anormalliklerin Tespit Edilmesi:

Genetik ve yapısal anomaliliklerin belirlenebilmesi için ultrason en büyük yardımcıdır. Aylık rutin kontroller esnasında, organ anormallikleri ultrason aracılığıyla ortaya çıkarılabilir. Ultrason kontrolünde en önemli hafta organ gelişiminin tamamlandığı 20'nci haftadır. Bu sayede bütün organlar daha net bir görüş alınabildiği için bu haftada ayrıntılı olarak incelenmelidir. 

Kan testinde down sendromu gibi, bazı genetik anormalleri tespit etmek için yapılan araştırmalar da oldukça önemlidir.Bu kan testler ikili, üçlü veya dörtlü tarama testleridir. İkili tarama testi 12-13'üncü haftalarda, üçlü veya dörtlü tarama testi ise 16-17'nci haftalarda yapılan testlerdir. Bu testler tarama testi olduğundan dolayı için ortalama olarak yüzde 60-70 oranında hastalığı erken yakalama şansı verir. Bu sebeple gebelik takiplerinde bu iki testten biri anne adaylarına önermektedir. Risk artışı çıkan anne adaylarına ise amniyosentez (anne karnından ince bir iğne aracılığıyla bebeğin içinde bulunduğu sıvı örneğinden alınması) önerilerek tanıda netlik sağlanmaktadır. Son yıllarda ortaya çıkan yeni gelişmeler anne karnından sıvı alınmasına gerek duyulmadan bebek hakkında bilgi edinmeyi sağlamaktadır. Bu test anne kanından saptanan bebeğe ait Fetal DNA analiz testidir.

Kaynak:http://www.guventupbebek.com/sorular.php?detail=9