ORUÇ TUTARKEN SAĞLIKLI BESLENME

ORUÇ TUTARKEN SAĞLIKLI BESLENME

BESİNLERİ YAVAŞ VE İYİCE ÇİĞNEYEREK TÜKETİN

Uzmanlar Ramazan’da 17 saat süren açlık süresinin ardından sofraya oturulan iftarda, besinlerin yavaş yavaş ve iyice çiğnenerek tüketilmesi gerektiğini öneriyorlar.İftar da fazla yemek tüketme nedeniyle iftar sonrası Acil Servis’e başvuruların sayısı oldukça fazla ve her sene yaşanabiliyor bu durum. İftarda yiyecekler yavaş yavaş tüketilmeli. Besinler iyice çiğnenerek yutulmalı. Hızlı yemek ve çok yemek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. İftarda bol su tüketilmeli. Tatlı tüketiminde aşırıya kaçılmamalı. Ev tatlıları tüketimi öneriliyor.


SAĞLIKLI ORUÇ İÇİN SAHURA KALKMAK ŞART!

En rahat ve sağlıklı orucun sahura kalkarak tutulacağını vurgulayan uzmanlar  “Sahurda amaç; gündüz tok tutacak, enerjik olmanızı sağlayacak, dayanıklılığınızı artıracak şekilde beslenmek olmalıdır” diyor. Bu amaca yönelik en iyi beslenme kahvaltı şeklinde olabileceği gibi sahurda sindirim sistemi problemi yaşamamak ve sabaha kadar rahat uyumak için hafif yememiz gerekiyor. Bu nedenle sahurda hem hafif yiyecekler tüketilmeli hem de gün boyu tok tutacak güçlü bir öğün tüketilmelidir.

Normal günlerde 3-4 öğün yemek yenirken, ramazan ayı boyunca 24 saat dilimi içerisinde iki kez yenilip içilmektedir. Özellikle hamur işleri, tatlılar, kırmızı et, ekmek, pilav ve makarna tüketimi artmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenmenin ramazan ayında da sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir. Ramazan ayının ilk haftasında sıvı tüketiminin artırılması ve ramazan süresince iftar sonrası öğün sayısının çoğaltılarak, enerji alımının dengelenmesi çok büyük önem taşımaktadır.

  

ORUÇ TUTARKEN SAĞLIĞINIZI İHMAL ETMEYİN

Oruç tutmanın sağlıklı insanların metabolik dengesinde çok önemli değişiklikler yapmadığı, ancak bazı hastalıklarda (şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği vb.) veya özel durumlarda (hamilelik ve emziklilik) olumsuz sonuçlar doğurabileceği göz ardı edilmemelidir. Kronik hastalığı olan kişilerin ilgili uzman hekime danışmadan oruç tutmamaları önemlidir.