KOLOSTRUM SÜTÜ - AĞIZ SÜTÜ

KOLOSTRUM SÜTÜ - AĞIZ SÜTÜ

Anneden çıkan süt doğumdan sonraki ilk 5-6 günde "kolostrum" adını alır. Daha sonra gelecek olan sütten daha yoğun, daha koyu renkli, protein bakımından daha zengin yağ ve şeker bakımından daha fakir bir besindir.

Kimyasal bileşimi açısından içerdiği yüksek protein ve mineral tuz miktarı, kolostrumun hemen doğum ertesinde, "kilo kaybı" sonrası büyümenin tekrar başlaması için gerekli olduğunu ortaya koymaktadır.

Sütün sarı rengi, A vitamininin yapı taşı olan yüksek karoten seviyesinden kaynaklanmaktadır. Daha sonra gelecek sütten daha az miktarda kazein içerdiğinden, yenidoğan için daha uygundur. Gelişim için oldukça önemli bir element olan çinko seviyesi de oldukça yüksektir.

Emzirmenin diğer yararları ise şunlardır:

- Doğumdan hemen sonra emzirmeye başlama ile annede doğum sonrası kanamalar da azalacaktır. 

- Her gebe kadının vücudunda, hamilelik süresinde bebeğini emzirebilmesi için gerekli değişimler olmaktadır. Bu yüzden her anne emzirme yeteneğine sahiptir. Önemli olan bu yeteneğini uygun şekilde kullanabilmektir.

- Loğusalık döneminde sütün bol bir şekilde gelmesi için annenin yapması gereken iki konu vardır: Bebeğini sık sık emzirmek ve bol miktarda sıvı tüketmek..

- Sütün bol ve uzun süreli gelebilmesi için bebek her istedikçe ve de sık sık emzirilmelidir.

- Emzirmede her iki göğüs birden kullanılmalıdır. Daima bir önceki emzirmede kullanılan son göğüsten başlanmalıdır. 

- Emzirmede en rahat pozisyon seçilmeli ve bebeğin başı ve gövdesi tam olarak anneye dönük olmalıdır.- Emzirme meme başından değil, meme başı çevresindeki koyu renkli kısmı kaplayacak şekilde yaptırılmalıdır.

- Göğüs temizliğinde sık sık sabun kullanılmasından kaçınılmalıdır.

- Bebekler doğduklarında hayatlarının ilk 4 gününde kendilerine yetecek kadar vücutlarında yedek su ile birlikte doğarlar. Bu nedenle anne sütü bollaşana kadar dışardan su veya diğer içeceklerin verilmesine gerek yoktur.

- Anne sütü, bebeklerin normal büyümesini ve gelişimini sağlayacak en ideal yapıdadır. Hiçbir yiyecek veya içecek anne sütünün yerini tutmaz.

- Anne sütü hastalıklardan koruyucudur. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal ve solunum sistemi hastalıkları çok daha az görülür. Annenin ilk 4-5 günlük sütü olan “Ağız sütü”nün (Kolostrum) bebeğe verilmesi çok önemlidir. Çünkü ağız sütü adeta bebeğin ilk aşısı gibidir.

- Gereksiz yere başlanan ek gıdalar sonucunda bebekler kısa sürede anne sütünü bırakabilirler.

- Anne sütü temizdir ve en uygun sıcaklıktadır. 

- Anne sütünü vermek için para harcamaya gerek yoktur, en ekonomiktir. 

- Bebek acıktığında anne sütünü hemen verme imkanı olduğundan bebeğin mama beklerkenki gibi ağlaması söz konusu değildir.

- Anne sütü ile beslenen bebeklerde alerjik hastalıklar çok daha az görülür.

- İlk 4 ay içerisinde bebeklere anne sütü dışında su dahil hiçbir ek gıda verilmemelidir.

kaynak : http://www.eserdag.com/anne_sutu_emzirme.html