KAZA YERİ İLKYARDIM ÖNLEMLERİ

KAZA YERİ İLKYARDIM ÖNLEMLERİ

Kaza yerinde alınacak ilk yardım önlemleri; İlk yardımda temel uygulamalar, Koruma, Bildirme ve Kurtarma olarak üçe ayrılmaktadır.

Koruma: “Kaza sonuçlarının ağırlaşmasını önlemek için olay yerinin değerlendirilmesi” işlemidir. Amaç olay yerinde olası tehlikeleri belirleyerek güvenli bir çevre oluşturmaktır.

Bildirme: Herhangi bir kaza ya da ani bir hastalık durumunda, tıbbi yardım için en hızlı şekilde 112 aranarak haber verilmesidir.

Kurtarma; Olay yerinde hasta/yaralılara yapılan ilk müdahaledir. Müdahale hızlı ancak sakin ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Hasta yada yaralının durumunun değerlendirilmesine bağlı olarak ilk yardım yapılmalıdır. Eğer ilk yardım bilinmiyorsa asla hasta yada yaralıya dokunulmamalı veya kımıldatılmamalıdır.

—–Koruma önlemleri: Kazaya müdahale ederken ilk yardımın birinci adımı kazazedenin ve kendi güvenliğinizin sağlanmasıdır. Kazaya müdahale eden kişi kaza yerinde güvenliği sağlamak için gerekli işaretlemeyi yapmalı ve arabasını kaza yerinden uzağa güvenli bir yere park etmelidir. Uyarı: Kaza yapan aracın hemen arkasına araç park edilmez. Kaza yerinde akan trafiği kontrol etmekte kaza yerinde alınacak ilk yardım önlemlerinden değildir.


Yaralıyı araçtan çıkarmadan önce kaza yapan araçta yanma veya devrilme tehlikesinin olup olmadığına dikkat edilmeli, yangın tehlikesine karşı aracın kontağı kapatılarak motor durdurulmalı ve eğer devrilme tehlikesi varsa araç sabitlendikten sonra yaralı araçtan çıkarılmalıdır. Yaralıyı araçtan dışarı çıkarırken dikkat edilmesi gereken diğer en önemli şey kazazedede yeni bir yaralanma meydana gelmemesidir. Yaralı araçtan baş-boyun-gövde hizasının bozulmaması için mümkünse 3 kişi ile dikkatlice çıkarılmalı ve taşınmalıdır.


Eğer kaza yapan aracın motorunda yangın başlarsa kaput açılmadan yangın söndürücü ile motor ön ve alt kısmına püskürtülmeli daha sonra kaput açılmalıdır. Yangın söndürücü sürücünün hemen yanında yani ulaşabileceği en kolay yerde bulundurulmalıdır. İlk yardımcıda bulunması gereken özellikler: Sakin ve tedbirli olmak, Soğukkanlılığını korumak, Emin olmadığı uygulamalardan kaçınmaktır. İlk yardım yapan kişinin sorumluluğu: Hayati tehlikelerine karşı önlem alındıktan sonra yaralının bir an önce sağlık kuruluşuna ulaşmasını sağlamaktır. Bunun için acilen 112 acil servisi aranmalı sırası ile;

I – Kaza yerinin açık ve net adresi bildirilmeli,
II – Yaralıların genel durumları ve sayılarını bildirilmeli,
III – Çağrıyı yapan kişi kimlik bilgilerini ve telefon numarasını vermelidir. Mesaj kısa, öz ve anlaşılır olmalıdır.

İlk yardım çantası: Kazalarda ilk yardımda kullanılmak üzere, motorlu bisiklet, motosiklet ve iş makinesi dışındaki tüm motorlu araçlarda bulundurulması zorunludur. İlk yardım çantasında bulundurulması gereken malzemelerin miktarı aracın tipi ve içinde bulunacak kişi sayısına bağlıdır. İlk yardım çantasında, ilk yardım malzemesi olarak sadece; Üçgen sargı bezi, gazlı bez, bunları kesmek için makas, sabitlemek için çengelli iğne, vs… bulunur.

Uyarı: Kullanılması sakıncalı olabileceğinden ilk yardım çantasında tentürdiyot, oksijenli su, merhem, pamuk, serum, kağıt mendil bulundurulmaz.

kaynak:http://kardelenmtsk.com/kaza-yeri-ilk-yardim-onlemleri/