HAMİLELİKTE YASAKLAR

HAMİLELİKTE YASAKLAR

Hamilelik çok özen isteyen bir süreçtir. Bu süreci en iyi şekilde geçirmek için yapmanız gereken şeyler olduğu gibi yapmamanız gereken şeyler de vardır.

Öncelikle kozmetik kullanımına çok dikkat edilmelidir. Vücuda kullanılan her ürünün bebeğe de tesir edebileceği unutulmamalıdır. Alınan her kozmetik ürününün etiketi okunup, içeriğindeki maddeler doktora danışılıp kullanılmalıdır. Örneğin; içeriğinde alfa-hidroksi asid bulunan kozmetik ürünlerin hamileler tarafından kullanılmaması gerektiği yaygın olarak bilinmektedir. Bronzlaştırıcı etkiye sahip, kırışık önleyici, tüy dökücü gibi kremlerin de kullanımı tehlikelidir. Doktor onayı ve bilgisi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.Dar ve hava almayan sentetik giysiler,yüksek topuklu ayakkabılar uygun deyildir.Daha rahat giysiler ve ortopedik alçak topuklu ayakkabılar tercih edilmeliir.

Havuza girmek sakıncalıdır.havuz suyu hijyenik olmayabilir özellikle mantar enfeksiyon riskini arttırır. Doktorunuza sormadan vitamin dahil almayın.Alınan bütün ilaçlar mutlaka doktora sorulmalıdır.Örneğin ilk üç ayda kullanılan basit bir A vitamini (10bin ünite her gün alınırsa) bile fetusta yarık damak dudak riskini arttırabilir.

Çok gerekli olmadığı sürece röntgen çektirmemek gerekir (özellikle 8-15 hafta arasında).Sırt üstü ve yüzükoyun yatmak bebek için uygun değildir.Bebek için en uygun yatış pozisyonu annenin daha çok soluna yatmasıdır.Rahatsız olursa anne sağına dönebilirVücudun en büyùk damarı aorta damarıdır,bu damar rahimin arkasında seyreder ve rahime giden iki damar verir.Bebek rahime gelen bu iki damardan beslenireğer anne sırt üstü uzur süre yatarsa bebek ve rahim arkasında kalan bu damarlarda rahimin baskısı ile kan akımı azalır,.dolayısı ie bebeğin beslenmeside azalır.

Gebelikte uzun süre hareketsiz kalmak tehlikelidir.Çünkü,gebelikte kan pıhtılaşmasına eğilim artar.Uzun süre hareketsizlikte bu pıhtılaşmayı kolaylaştırır.Erken doğum tehlikesi olmadığı sürece her gün mutlaka yürüyüş yapılmalıdır.

Cep telefonu,bilgisayar gibi aletler belli oranda radrasyon yayar.Konuşma dışında cep telefonunu uzakta tutmak,eğer bilgisayar kullanıyorsanız yanına kaktüs koyun.( kaktüsün ışınarı çekici özelliği vardır).Hatta her odaya Tv yanlarınada kaktüs koyabilirsiniz.

Son 4 haftada mümkünse araç kullanmayın. 

Aşırı kilo almayın.Sık sık kilonuzu kontrol edin.(9-12 kilo idealdir) . Kilo vermeye yönelik diyet yapmakta doğru deyildir. 

Oruç tutmak uzun süre aç kalmayı gerektirdiği için bebek açısından doğru deyildir. İlk üç ay ve son üç ay diş tedavisinden uzak durun.Orta üç ayda diş tedavisi yapılabilir. 

Bir insanı dünyaya getirmek kadınlara verilmiş en güzel hediyedir. Anne olmak, çocuğun ruhu ile aynı oranda annenin ruhunu da besler, geliştirir. Hamilelik dönemini bilinçli geçirmenin; sizlere sağlıklı bir bebek ve mutlu huzurlu bir annelik olarak geri döneceği unutulmamalıdır.

kaynak: http://www.suheylatopaloglu.com/gebelik/19-site-icerigi/makaleler/gebelik/122-gebelikte-yasaklar