HAMİLELİKTE PEKMEZ TÜKETİMİ

HAMİLELİKTE PEKMEZ TÜKETİMİ

Gebelikte özellikle sabah kahvaltısında alınan pekmezin, bebeğin vücudunda kan yapımına çok olumlu etkisi vardır. Bebeğin vücudundaki kan akışı onun dokularına oksijen taşınmasını sağladığı için gelişimine de katkı yapıyor. Tabii pekmezi tercih ederken iyi kalite olanlarına yönelmek gerek. Yani saf üzüm veya duttan yapılmış, içine yapay şeker girmemiş olanları bulunmalı. Aksi taktirde bebeğin vücuduna gereksiz yere şeker alınmış olur. Hamilelikte Pekmez Tüketimi Hamilelikte Pekmez Tüketimi, Bilindiği üzere hamilelik dönemi, bayanların en özel ve en dikkat edilmesi gereken dönemdir. Bir bayanın ilk hamileliğini öğrendikten sonra artık bayan için yeni bir dönem başlamıştır. Eski besin alışkanlıklarını bir kenara bırakmalı ve unutmamalıdır ki artık annedir. Pekmezin her çeşidi anne ve bebeğe farklı katkılar sağlamaktadır. Pekmez çeşitlerinin, anne ve bebeğe sağlayacağı yararları sıralayacak olursak:

Üzüm Pekmezi; Vücuttaki kan eksikliğini gidererek kan değerlerini dengeler. İştahı açar, direnci yükseltir. Hamilelikte anne ve bebeğin gelişmesini sağlar. Damarları kuvvetlendirir. Mide ve bağırsaklara oldukça faydalıdır.

Dut Pekmezi; Dut pekmezi, anne ve bebek için enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Özellikle anne vücudunu hastalıklara (bronjit mide ülseri astım vb.) karşı direncini artıran şifa kaynağıdır. Kan eksikliğini giderir. Anneyi özellikle kış aylarımda soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklardan bir kalkan gibi korur.

Keçi Boynuzu Pekmezi; Kolesterolu ve tansiyonu düzenler. Kalp sağlığına katkı yapar. Vücudu güçlü ve kuvvetli hale getirir. Potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, bakır, çinko ve magnezyum barındırır. Ayrıca akciğer ve karaciğer hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Andız Pekmezi; Bronşit, astım, soğuk algınlığı, mide bulantıları gibi hastalıklara bire birdir. Ayrıca kan yapıcı özelliği mevcuttur. Bunun yanında diğer pekmezler gibi enerji de vermektedir.
Yukarıda da görüldüğü gibi pekmezin her çeşidi ayrı bir fayda sağlamaktadır. Şimdi ki besinlerle karşılaştıracak olursak, hiç bir katkı malzemesi bulunmayan pekmez, Bu yönüyle en doğal besinde diyebiliriz. Günümüzde bulunan besinler, içindeki katkı malzemeleri iştah açmak yerine tam tersi iştahımızı kesmektedir. Katkı malzemeleri vücudumuzda kalıcı kilolar vererek hamilelikte kalıcı kilolara neden olmaktadır. Pekmez ise tam tersi vücudumuza gerekli vitamin protein kalsiyumu doğal olarak yükleyip ve iştahımızı açarak hamilelikte direncimizi yükseltip, kalıcı kilolara da neden olmamaktadır.

kaynak: http://www.pekmez.gen.tr/hamilelikte-pekmez-tuketimi.html