HAMİLELİKTE ( GEBELİKTE) SÜT ALIŞKANLIĞI

HAMİLELİKTE ( GEBELİKTE) SÜT ALIŞKANLIĞI

Hamilelikte ( Gebelikte ) süt içmek hem bebek hem de anne için hayati önem taşımaktadır.Hamilelerde günde en az 3 bardak süt günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayacağı gibi bebeğin kemik gelişimi ve doğduktan sonraki diş ve kemik gelişimi için faydalar sağlamaktaıdr.

Gebelik dönemi boyunca süt tüketmeyen anne adaylarının beklerinin doğum ağırlığının süt içen annelere nazaran daha fazla olduğunu ve süt içmeyen annelerin bebeklerinde alerjiye daha yaygın olarak rastlandığını ortaya koyan çalışmalar mevcuttur.
Gebelikte günde ne kadar süt içilmeli ?

Az önce de bahsettiğimiz gibi, anne adayının yaklaşık olarak gün içerisinde 3 bardak süt içmesi gerekmektedir. Bu miktar yaklaşık 1000 mg civarındadır. Hamile olan annenin yaşı 18’den küçük olması halinde, hamilelik döneminde süt ihtiyacı, doğal olarak artacak ve gün içerisinde yaklaşık 1300 mg civarında süt içmesi gerekecektir. Hamilelik döneminde süt içmek, oldukça yararlı olsa dahi, anne adayı, gereksinim duyduğu vitamin, mineral ve kalsiyum gibi maddelerin kazanılması için peynir, yoğurt, meyve ve baklagillerin alınımını da fazlalaştırabilir. Bu gıdaların hepsinde, sütte bulunan maddeler var olduğu için, illa süt içilmesi gibi bir mecburiyeti yoktur. Fakat bu besinlerde, anne adayının gerek duyduğu maddelerin, süt içerisinde olduğu kadar yoğun olmamasından mütevellit, doktorlar hamilelik süresince süt içmenin daha yararlı olduğu görüşünü ileri sürmektedirler. Anne adayının içeceği bir su bardağı sütün içerisinde, ortalama olarak 250 mg kalsiyum vardır. Gün içerisinde 3 bardak süt tüketildiği zaman alınan 750 mg kalsiyum, anne adayının sağlığı ve bebeğin gelişiminin devamı için yeterli olacaktır. Bebeğin kemik yapısının gelişimi için kalsiyumun yararı bulunduğu gibi, bebeğin organ ve vücudunun tam almamı ile gelişimine devam etmesi için gerek duyulan D vitamini ile proteinlerin varlığından dolayı, anne sütü çok değerlidir. Hamile bir anne adayının, günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg civarındadır. 18 yaşının altında olan hamile bayanlarda, bu ihtiyaç daha çoktur. Bu oranda yaklaşık olarak günlük 1300 mg’dır. Anne adayı, bu ihtiyacın hepsini sütten almak mecburiyetinde değildir. Çünkü peynir, yoğurt, sebze, meyve, baklagiller gibi birçok gıda maddesinde, sütün içerisinde ki kadar bol olmasa dahi, kalsiyum vardır. Hamilelik boyunca günde 3 bardak süt içilmesi kafidir. Bir su bardağı süt içerisinde yaklaşık olarak 250 mg kalsiyum vardır. 3 bardakta ki 750 mg kalsiyum oldukça yeterlidir. Gerekli olan ihtiyacın kalan bölümü, diğer gıdalar ile kolayca tamamlanır. Sütün, hamilelikte anne ve bebek bakımından yararları, yalnızca içerisinde bulunan kalsiyuma bağlı değildir. İçerdiği D vitamini ve protein de son derece önemlidir.


kaynak:http://jinekoloji.com/hamilelikte-sut-icmenin-4-faydasi