HAMİLELİK VE DOĞUM ENDİŞESİ

HAMİLELİK VE DOĞUM ENDİŞESİ

HAMİLELİK VE DOĞUM ENDİŞESİ

Doktorunuzla konuşarak yapabileceğiniz birkaç şey var. Normal doğum yapacaksanız, kolay olması için 32. hafta itibariyle perine masajı uygulayabilir ve bunun dışında perine egzersizi uygulayabilirsiniz. Perine egzersizi perinenin bir defa da en fazla 10 defa sıkılıp bırakılmasıyla gerçekleştirilir. Aklınıza geldikçe yapabilirsiniz. Perine masajı ile ilgili detaylı bilgi içinse internetten yararlanabilirsiniz. Perine masajı epizyo denilen kesinin yapılmasını önleyebilmektedir.
Doktorunuz bir sakınca görmezse ahududu yaprağı çayını haftada bir, 32. hafta itibariyle her gün içebilirsiniz. Doğumunuza yardımcı olmaktadır. Doğum sırasında mümkünse doğumhanenin ışıklarının kısılmasını ve müzik çalmasını, eşinizin doğuma girmesini ve video kaydı veya fotoğraf çekimini talep ediniz. Eşiniz doğum sırasında size masaj yaparak oksitosin ve endorfin denilen sevgi hormonlarının salınmasına ve doğumun daha kolay olmasına yardımcı olmaktadır.

Doğum, yemek ve su içmek kadar doğaldır ve gerekmedikçe müdahaleye izin verilmemelidir. Hastaneye gitmeden önce bir doğum planı hazırlamalısınız ve doğum yapacağınız hastaneyi mutlaka daha önceden görmelisiniz. Doğal doğum konusunda çok yararlı bilgilere ve gruplara İnternetten ulaşabilirsiniz. Dışarıda gördüğünüz her insanı bir kadın dünyaya getirdi. O halde korkulacak bir şey yok.

Doğumunuz sırasında bu güne kadar doğum yapmış tüm kadınların gücünü düşünüp onların gücüyle birleştiğinizi hayal edebilirsiniz. Bugün, nüfusun tamamı çocuklardan oluşmuyor; ama bugün anne karnındaki bebekler ve onların ekeceği tohumlar yarınki toplumun %100’nü oluşturacaktır. O yüzden onlarla koşulsuz sevginizi bugün itibariyle paylaşmalı ve yaşadığınız sürecin ne kadar önemli olduğunun farkında olmalısınız. Siz çok değerlisiniz, bebekleriniz de öyleler…

kaynak:https://indigodergisi.com/2013/01/hamilelik-doneminde-yasaminizi-kolaylastiracak-pratik-bilgiler/