GERİ DÖNÜŞÜM PROJELERİ

GERİ DÖNÜŞÜM PROJELERİ

Dünyamız giderek insanoğlu tarafından kirleniyor ve doğanın yapısı gereği kendini yeniliyor ancak sürekli tüketen bir toplum olmama adına bazı işe yaramadığını düşündüğümüz malzemelerden bir çok şey yapabilir ve atıkları değerlendirebiliriz. İşte bazı örnekler;
 
1 – Artık işinize yaramayan ve çizilmiş/bozuk CD leri ufak parçalara ayırabilir ve eskimiş aynanızın etrafına yapıştırarak yenileyebilir hem de farklı bir görüntüye kavuşturmuş olursunuz.

2- Kullanmadığınız boş konserve kutularından güzel ve kullanışlı raflar yapabilirsiniz. Alt kısmından duvara vidalayacağınız sırayla yanyana üst üste dizeceğiniz konserve kutularına karışmaması için örgü yumak/iplerinizi kalemlerinizi dergilerinizi koyabilir aynı zamanda dekoratif bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

  


3- Pet şişeden süpürge yapabilirsiniz. Özellikle evlerinde bahçesi olanların, evlerinin önünün ya da bahçesinin ne sık kirleneceği konusunda fikri vardır. Ama bunu kolayca atlatmanın bir yolu var. Atmayı düşündüğünüz  pet şişelerden çalı süpürgesi yapabilirsiniz.
5 tane büyük pet şişe, maket bıçağı, makas, bir sopa, plastik süpürgemizi sopaya bağlamak için tel, çivi ve bir de çekiç, ihtiyacımız olan malzemeler. Önce 2 ya da 3 pet şişenin dibindeki bombeli yerini ve kapak bölümü de dahil olmak üzere üst bölümünde daralan yeri maket bıçağıyla çizerek kesin. Keseceğiniz şişe sayısı size bağlı. Bu keseceklerimiz süpürgenin dallarını oluşturacak. Eğer sık olmasını isterseniz 3 şişe kullanın, ama sık dallarının hareket ettirmeyi zorlaştıracağını unutmayın. Bombeli yeri kestikten sonra makasla yukarı, kapak bölümüne doğru dal dal olacak şekilde kesin.  Bunlar süpürgemizin dallarını oluşturacak. Bu şişelerin kapak bölümlerini kesmeyi de unutmayın.
Kestiğimiz bütün pet şişe dallarını birbirinin üzerine geçirerek bir dal birikintisi elde edelim. Diğer kalan pet şişelerin ise sadece kapağa doğru daralan, yani üstten az bir bölümünü keselim. Bunları, yani şişelerin üst kısımlarını kestikten sonra, önceden  üst üste koyup oluşturduğumuz dal birikintisiniz üstüne ve altına koyacağız. Bu hem sopayı yerleştirmemizi sağlayacak hem de dalların bir arada durmasına yardım edecek. Bunları yaptıktan sonra bulduğumuz sopayı şişelerin ucundan geçirelim. Şimdi sıra bu plastik süpürge dallarını sopaya bağlamada. Telle etrafını sıkıca sarabilirsiniz ama bu bir süre sonra yeterli olmaz. O yüzden  2 ya da 3 taraftan sopayı çivilemek daha etkili
olur. Büyük çivi olmamasına dikkat edelim. Küçük ve ucu mümkün olduğunda sivri olan çiviler olsun. Çünkü plastik bir maddeyi delip bir sopaya çivileyeceğiz.Çiviledikten sonra isterseniz etrafını telle de sarabilirsiniz.

4- Sebze Kökleri İle Kendi Sebzelerinizi Yetiştirin
Almış olduğunuz sebzeleri kullandıktan sonra kök kısmını atmayın. Sebzelerin köklerini kullanarak tekrar yenisini elde edebilirsiniz. Almış olduğunuz sebzeleri kullandıktan sonra kök kısmını atmayın. Sebzelerin köklerini kullanarak tekrar yenisini elde edebilirsiniz.
Taze soğan, lahana, havuç, sarımsak, marul gibi sebzelerin büyümesi çok kolay olduğu için sizlerde kullanmış olduğunuz sebzelerin köklerini atmayarak tekrardan yeşermelerini sağlayabilirsiniz.
Üstünü kesip atmış olduğunuz marulun kök kısmını bir saksıda toprağa ekerek tekrar yeşermesini sağlayabilirsiniz. Sarımsak köklerini bir saksıda toprağa gömerseniz kısa süre içerisinde filizlenip yeşerirler. Havuç köklerini içerisinde su olan bir kaba koyarsanız yeşermeye başlayacaktırTaze soğan kök kısmını yarıya kadar su dolu bir bardağa korsanız tekrar yeşerecektir.
 kaynak:yenihobiler.com