50 YAŞ SONRASI EGZERSİZİN FAYDALARI

50 YAŞ SONRASI EGZERSİZİN FAYDALARI

Eğer 50 yaşından önce de düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız 50 yaşından sonra da bu konuda muhtemelen zorlanmayacak ve düzenli olarak egzersize devam edeceksinizdir. 50 yaşından önce egzersiz yapmıyorsanız da egzersize başlamak için asla geç değildir ve düzenli olarak egzersiz yapabilirsiniz. 50 yaşından sonra egzersiz yapmanın sizin için birçok faydası vardır. Örneğin menopoz belirtilerini daha hafif düzeyde yaşayabilirsiniz. Sıcak basmaları, eklem ağrıları, depresyon ve uyu problemi gibi sık görülen menopoz belirtilerini düzenli egzersizle daha hafifi yaşamanız mümkündür.

  

Egzersiz ayrıca 50 yaşından sonra daha bir risk haline gelen kalp hastalıkları, osteoporoz, diyabet gibi sorunlara karşı riskinizi azaltır. Kilonuzu kontrol altın alarak obezite riskinizi düşürür. Yapılan araştırmalar yaşlanmanın getirdiği birçok sorunda hareketsiz bir yaşam sürmenizin de etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Yaşamları boyunca egzersiz yapan kadınlar 55 yaşına geldiklerinde bile biyolojik olarak 35 yaşında olabilirler. Tüm bunlar için düzenli bir egzersiz programına ihtiyaç vardır. 50 yaşından sonra hangi egzersizleri yapmalı? Öncelikle egzersize başlamadan önce hekiminizle görüşmenizde fayda vardır.

Eğer 40 yaşının üzerindeyseniz veya kalp hastalığı için risk faktörlerine sahipseniz ( sigara içmek, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, diyabet veya aile geçmişi ) egzersiz öncesi hekiminizi görmeniz özellikle önemlidir. Tam bir egzersiz programı aerobik egzersizleri, kas güçlendirme hareketleri ve vücuda esneklik kazandıran germe hareketlerini içermelidir. Aerobik egzersizler: Yürümek, hafif koşu, dans egzersiz aerobik egzersizler olarak yapılabilir. Bu egzersizler vücudumuzdaki büyük kasları çalıştırırlar. Kardiyovasküler sisteme faydaları olduğu gibi kilo kontrolüne de yararlar. Bu egzersizleri haftada 3 – 4 defa ve her seferde 2 0 – 30 dk kadar çalışmanız oldukça fayda sağlar. Kas güçlendirme egzersizleri: Ağırlık kaldırma çalışmaları yapmanız duruşunuzu olumlu yönde etkileyeceği gibi kuvvetiniz de artıracaktır. 2 şer kiloluk ağırlıklarla önce 8 defa sonra zaman ilerledikçe 10, 12 defa ağırlığı kaldırarak ilerleyebilirisiniz. Ağırlık kaldırma işlemini her iki elinizle de sırayla uygulayın. Germe egzersizleri: Germe egzersizleri vücudunuzu daha esnek yapar ve eklemlerinize faydası vardır. Kas ağrılarınızı ve yaralanma riskinizi azaltır. Germe hareketleri olarak yoga ve pilates oldukça uygundur.

Bunlar ayrıca dengenizi de geliştirir. Egzersiz için fırsat yaratabilirsiniz Yukarı da belirtilen programlı egzersizlerin dışında hareket için fırsat yaratmanız gerekir. Örneğin aşağıdaki örnekleri uygulayarak yaşamınızdaki hareketi artırabilirsiniz. Evinizde evcil hayvan besliyorsanız onu her gün yürüyüşe çıkarın. Arkadaşlarınız ve ailenizden kişilerle dışarıda yürüyüş etkinliği düzenleyin. Mümkün olduğunca asansör yerine merdivenleri kullanın. Kısa mesafelere arabanız yerine yürüyerek gidin. Yürümek için kendinize fırsat yaratın. Bir sporla meşgul olun ( basketbol, tenis v.b. )kaynak:http://www.kadinlikbilinci.com/50-yasindan-sonra-kadinlar-icin-egzersizler.html